XML Site Haritası Nedir?

XML Site Haritası, Google, Yandex, Bing gibi arama motorları botlarının, web sitenizi en iyi şekilde taramasına yardımcı olan ‘xml’ formatında bir dosyadır. Web sitenizin arama motorları tarafından hızlı taranmasını istiyorsanız site haritası dosyasını bulundurmalısınız. Sitenizi ziyaret eden botlar sitemap.xml dosyanızı kullanarak en çok kullanılan sayfanızı, ne sıklıkla ziyaret edildiğini, en son ne zaman güncellendiğini ve hangi sayfanın daha önemli olduğunu tespit eder. Böylelikle index sayınız ve index hızınızda gözle görülür bir artış olacaktır. Site haritanızda önemli olan şey tüm arama motorlarına uygun bir şekilde oluşturulmasıdır aksi taktirde hata oluşursa arama motorları site linklerinizi ön belleğine almayacaktır.

XML Site Haritasına Neden İhtiyaç Duyarız?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bakış açından site haritalarında son derece önemlidir. Site haritası yeni web siteleri ve bloglar için oldukça kullanışlıdır. Çoğu yeni blogger genellikle bireysel gönderilerine çok sayıda dönüş yapamadığından, arama motorlarının tüm yayınlarını ve sayfalarını keşfetmesi zorlaşır. Site haritaları, bu web sitelerinin arama motorlarının sitelerini daha verimli bir şekilde taramasına yardımcı olmasına izin verir.

Popüler web siteleri için arama motorlarıyla daha etkili bir şekilde çalışmasına izin verir. Arama motorları sitenizin ne sıklıkla güncellendiğini, sitenizin hangi bölümlerinin sık güncellendiğini, siteniz için gezinme oranını ve birçok ayarları tahmin edebilir. Bu, sitenizin arama motorlarına genel görünürlüğünü artırır.

 

Site Haritası Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • URL’leri doğru olarak kullanın yani siteniz www ile başlıyorsa, site haritası linklerini de bu ibareyi içersin aksi taktirde SEO anlamında kayıplarınız olacaktır.
 • Dosyalarınızı UTF-8 olarak kodlayın.
 • Birden fazla dil kullanacaksanız, her dil için ayrı url eklemeyi unutmayın.
 • Sayısal olmayan ve latin alfabesinde yer almayan karakterleri kullanmayın.
 • Eğer büyük bir site haritasına sahipseniz bunu bölerek küçük site haritaları oluşturun aksi taktirde aşırı yüklenmeye sebep olabilirsiniz.
 • Site Haritaları 50.000’den fazla URL içermemeli ve 10MB’dan büyük olmamalıdır.

 

WordPress Site Haritası Eklentisi

WordPress’i kurduktan sonra ilk yapılması gerekenler arasında SEO ayarları ve Site Haritası kurulumu olmalıdır. Google XML Site Haritaları eklentisi WP sistemi için oldukça uygundur. WordPress’e bu eklentiyi ekledikten sonra sitenizin hızı artmış olacak ve güzel bir şekilde indexlenmiş olucaktır.

 

Google XML Site Haritaları Nasıl Eklenir?

1) Resmi WordPress eklenti dizininden eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

2) Etkinleştirildiğinde, varsayılan olarak web sitenizin site haritası oluşmuş olucaktır.

3) WordPress site haritası URL’nizi bulmak için, Ayarlar>XML-Sitemap menü ögesine tıklayarak eklenti yapılandırma sayfasını açınız. Burada, yayın/sayfa önceliği, içerik hariç tutma gibi çeşitli ayarları değiştirebilirsiniz.

 

 

Google Tarafından Tavsiye Edilen Site Haritası Hazırlayıcı Siteler

 • Sitemapspal
 • Sitmpdoc
 • SitemapSubmit
 • AutoMaplt
 • XML Site Haritası Oluşturucu
 • Ücretsiz Site Haritası Oluşturucu
 • Sitemapbuilder

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish