WordPress,dünya da en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden (CMS) birisi olup,dünya genelinde yüz milyonlarca web sitesi üzerinde kullanılmaktadır. Açık kaynak(open seurce) ücretsiz bir bloglama sistemidir. WordPress geliştiricileri tarafından sürekli geliştirilmekte ve güncellenmektedir. Temel olarak wp-admin, wp-content ve wp-inculedes klasörlerinden oluşmaktadır. Bunların alt klasörleriyle beraber kurulumu basit kolay yönetilebilir bir web alt yapısı karşımıza çıkmaktadır.

WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar?

WordPress eklentileri site haritası oluşturmaktan, site güvenliğine, ürün yönetiminde, yazı ve içerik yönetimine, menü, slide, site istatislikleri,  yönetim paneli gibi çok çeşitli amaçlarla kullanılan binlerce eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentiler temel olarak free ve premium özelliktedirler. Web sitenin ihtiyacına göre yönetim panelinden kolayca kurulumu yapılıp etkinleştirilebilmektedirler. Web masterların site kurulumunda en çok tercih ettikleri eklentiler şunlardır:

jetpack: istatislikler, arama motoru iyileştirme, sosyal paylaşım,korunma, yedekleme ve benzeri

WooCommerce:

akismet(spamlama ):iletişim formu, yorumlar gibi formlardan  spam olarak gelebilecek bilgileri tespit edip veri tabanını saldırılara karşı korur.

bbpress: wordpressin form yazılımı eklentisidir.

contact form 7:wordpressin basit ve kullanışlı iletişim formu eklentisidir.

yoast SEO: WordPresste oluşturulan yazı ve sayfaların arama motorlarına optimizasyonunu, uyumluluğunu en etikili yoludur.

Google XML Site Haritaları: Bu eklenti arama motorlarının site haritalarını kullanarak web sitesinin indeklemesini ve ceonun gelişimine katkı sağlamaktadır.

WP Super Cashe: Bu eklenti statik html dosyaları üreterek wordpress için hızlı bir ön bellekleme motorudur.

Page Builder by SiteOrigin: Sürükle bırak özelliğiyle bir yazı yada sayfayı bir takım bileşenleri bir arada kullanarak(taplolar oluşturarak) istediğimiz düzeyde biçimlendirmemizi sağlar.

WordPressin önemli eklentileri sadece bunlar değildir. Ninja Forms, Elementor, Mailchimp, Really  Simple SSL, NextGen Galley, Table Press gibi eklentiler milyonlarca web sitesi üzerinde kullanılmaktadır. Site yöneticisi sitede ihtiyaç duyduğu özelliklere göre eklentilerin kurulumunu yapmaktadırlar.

Wordpress Eklentilerinin Faydaları

 Wordpress Eklentilerinin Faydaları

Temel wordpress eklentileri web sitesinin arama motorlarında indekslenmesini, hızlı çalışması, seo uyumluluğu, site güvenliği gibi bir sitede olması gereken temel işlevleri yerine getirmektedir. WordPress eklentilerini daha iyi anlayabilmek için daha çok pratik yapmak yani daha çok web sitesi üzerinde test edildiğinde karşılaştırma yaparak anlaşılmaktadır.

WordPress Eklentilerinin Zararları

WordPress eklentilerinin zararı olurmu diye bir soru sorulduğunda bunların her birisinin birer yazılım seti olduklarını bazı dosyaların çakışabilicelerini (özellikle js dosyaları) siteye bir yük katacağını web sitesinin dosya boyutunu artacağını unutmamakta fayda vardır. Çok fazla eklentisi olan bir wordpress sitesi kısıtlı hostinglerde daha yavaş yüklenir. Daha çok bant genişliğime ihtiyaç duyar. Bir takım eklentilerin beraberinde getirebilecekleri güvenlik açıkları da web sitesi için potansiyel bir tehlike oluşturabilmektedir. Ayrıca bu eklentilerin veri tabanında açtığı tablolar veri tabanı yükünü arttırmakta yedekleme ve transfer işlemlerinde sorunlar oluşturabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish